Hver tirsdag aften mødes 19 engagerede jagttegnsaspiranter i et lille lokale hos Aalborg og Omegns Jagtforening, hvor bøger, noter og jagtudstyr er spredt ud over bordene. Deres mål er klart: at bestå jagttegnsprøven til foråret og få adgang til jagtens verden. De kommer fra forskellige baggrunde. Én har gået på jagt på Færøerne, en har været med jagt i Libanon, andre har slet ingen erfaringer med jagt endnu. Men deres fælles passion for naturen og jagtens traditioner binder dem sammen i deres målrettede stræben mod at blive jægere.
Disse 19 aspiranter bruger timevis hver uge på at forberede sig på den omfattende jagttegnsprøve, som tester deres viden om alt fra våbenhåndtering og dyrevelfærd til jagtens etiske retningslinjer. Det kræver ikke bare teoretisk viden, men også praktiske færdigheder og en dyb forståelse af lovgivningen omkring jagt.
“Det er en udfordring,” fortæller Mikkel, en af deltagerne. “Der er så meget at lære, men det er også rigtig spændende. Vi får en dybere forståelse for naturen og det ansvar, der følger med at være jæger.”
De 19 aspiranter er en blanding af unge og ældre, mænd og kvinder, men de har alle én ting til fælles: deres drøm om at kunne påbegynde deres jagtkarriere og blive en del af jagtens fællesskab. Hver tirsdag går de til opgaven med dedikation og engagement under vejledning af jagttegnsunderviser Ole Libak Christensen, der leder undervisningen hos Aalborg og Omegns Jagtforening.
En Udfordrende Læreproces
Kurset er intensivt, og undervisningen er både praktisk og teoretisk. Foruden den grundlæggende viden om våben og jagtteknikker, lærer deltagerne også om vildtets biologi og de etiske overvejelser, der følger med jagt. “Jagt er ikke kun en sport – det er en livsstil og en stor respekt for naturen. Vi bliver også undervist i, hvordan man sikrer sig, at jagten foregår på en etisk forsvarlig måde,” forklarer Lise, en anden aspirant.
Undervisningen er både teoretisk og praktisk og rummer emner som jagtens love, vildtets levesteder og reglerne for, hvornår og hvordan det er lovligt at jage forskellige dyrearter. Det kræver en grundig forståelse af både lovgivning og etik, hvilket gør jagttegnsprøven til en krævende, men også spændende udfordring.
Fællesskab og Motivation
En af de største faktorer, der driver de 19 aspiranter, er det stærke fællesskab. For mange af deltagerne er jagt ikke kun et personligt mål, men også en tradition, de ønsker at videregive. De diskuterer og deler erfaringer, hjælper hinanden med at forstå svære emner og fejrer sammen de små sejre på vej mod jagttegnsprøven.
“Vi har alle forskellige styrker og svagheder, men det er fantastisk at se, hvordan vi hjælper hinanden. Det gør det lettere at blive ved,” siger Mikkel med et smil.
Forberedelse til Foråret
Alle aspiranterne har ét fælles mål for øje: at bestå prøven til foråret. Når foråret kommer, er de klar til at tage det sidste skridt mod deres drøm om at blive jægere og til at træde ind i et fællesskab, der har været en del af dansk kultur i århundreder.
Det er ikke kun viden om jagt, der er vigtig, men også en forståelse for ansvar, sikkerhed og respekt for naturen. Kurset giver deltagerne de nødvendige værktøjer til at kunne udføre jagten på en sikker og ansvarlig måde – og ikke mindst til at kunne værne om den smukke natur og dyrelivet, de har til opgave at beskytte.
Når prøven er bestået, vil de 19 aspiranter være klar til at vise jagttegnet med stolthed og tage del i en ældgammel tradition, der kræver både viden, færdigheder og en dyb respekt for naturen.
Et Stærkt Fællesskab i Foreningen
Hos Aalborg og Omegns Jagtforening håber vi, at de mere erfarne medlemmer vil tage sig godt af de kommende nyjægere, når de har bestået deres jagttegnsprøve. “Det er vigtigt, at vi står sammen som et fællesskab og støtter de nye jægere på deres rejse. Vi ser frem til, at de bliver en del af foreningen og får glæde af de erfaringer, vi har opbygget gennem årene,” siger Ole Libak Christensen, der er jagttegnsunderviser.